Alimenty na małoletnie dziecko, jak się przygotować?

Rodzicielstwo to zarówno wielka odpowiedzialność jak i obowiązek. Wychowanie i utrzymanie dziecka należy do podstawowy obowiązków rodziców. Gdy dochodzi do rozpadu małżeństwa, wspólne małoletnie dzieci muszą mieć gwarancję funkcjonowania na podobnym poziomie, jak przed rozwodem. 

Alimenty na małoletnie dziecko

Alimenty na małoletnich – definicja ustawowa

W myśl art. 128 KRiO obowiązek alimentacyjny oznacza obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, który obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Z kolei zgodnie z treścią art. 133 § 1 KRiO rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem swoich dzieci, które nie są jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. 

Pozew o alimenty 

W celu wszczęcia postępowania należy złożyć pozew do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanej osoby lub dziecka. W sytuacji, gdy dziecko jest małoletnie, w jego imieniu pozew składa opiekun jako przedstawiciel ustawowy. Dziecko pełnoletnie występuje samodzielnie. 

Należy wiedzieć również, iż pozew o alimenty nie podlega opłacie sądowej, zgodnie z art. 96 ust 1 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych. 

Co powinien zawierać pozew o alimenty?

Podstawowym żądaniem pozwu, poza obligatoryjnymi dla pozwu elementami, jest żądanie zasądzenia od strony pozwanej na rzecz małoletniej strony powodowej wskazanej kwoty wraz z określeniem terminu oraz sposobu płatności, czyli do kiedy mają takie alimenty być płatne i w jaki sposób, wraz z określeniem żądania odsetkowego na wypadek opóźnienia w ich płatności. 

Wiodącym elementem pozwu jest jego uzasadnienie, w którym należy zamieścić opis sytuacji ekonomicznej pozwanego oraz osoby, która występuje o alimenty. Konieczne jest wyszczególnienie kosztów wynikających z opieki nad dzieckiem oraz poparcie ich dowodami w postaci: dokumentów, rachunków (paragonów imiennych, faktur imiennych, potwierdzeń płatności z konta), zaświadczeń o zarobkach, zeznań świadków. 

Skutkiem złożenia powyższego pozwu jest rozpoczęcie sprawy o alimenty. Należy pamiętać, iż każda sprawa o alimenty jest unikatowa i zależy od indywidualnych okoliczności stąd też czas trwania takiego postępowania może być różny. Niekiedy może się zdarzyć, że postępowanie będzie trwać dłużej. Dzieje się tak w przypadku sporu pomiędzy stronami lub kiedy sąd ma wątpliwości co do zasadności pozwu. 

Wysokość świadczeń alimentacyjnych – od czego zależy wysokość alimentów?

Zakres obowiązku alimentacyjnego, zależy do dwóch czynników:

  1. Od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz
  2. Od możliwości majątkowych rodzica zobowiązanego do alimentacji

Jak przygotować się do sprawy o alimenty? 

W przypadku, gdy rodzic ma świadomość, że czeka go sprawa o alimenty w sądzie powinien przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem. Naturalne jest, iż pojawiają się pytania dotyczące przebiegu procesu sądowego i tego, jak się do niego odpowiednio przygotować. Każda rozprawa wiąże się ze stresem, jednakże istnieją pewne kwestie, o które może zapytać sąd. Przygotowanie odpowiedzi na te pytania oraz odpowiednich dowodów może znacząco pomów w zachowaniu spokoju i pewności siebie podczas przesłuchania. 

Pierwszym krokiem na odpowiednie przygotowanie się do rozprawy alimentacyjnej jest sporządzenie listy miesięcznych wydatków na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka, a więc wydatki dotyczące edukacji, wyżywienia, zakupu odzież, ochrony zdrowia, realizacji zainteresowań i pasji, rozrywki, wypoczynku i rekreacji oraz wydatków w zakresie mieszkaniowym. W tym celu należy zgromadzić wszelkie dokumenty, dzięki którym zobrazujemy realne bieżące koszty utrzymania dziecka np. rachunki imienne i faktury, udokumentowane wydatki stałe – comiesięczne np. zaświadczenia ze szkoły, a także zaświadczenia od lekarza specjalisty, dowody opłat czynszowych oraz opłat za media. 

Ważnym aspektem w kontekście przygotowania się do rozprawy są dowody na możliwości majątkowe zobowiązanego do płacenia alimentów. Naturalne jest, iż nie zawsze dysponujemy wiedzą o aktualnych zarobkach zobowiązanego oraz nie jesteśmy w stanie pewnych faktów wykazać za pomocą odpowiednich dokumentów czy zaświadczeń. W tym zakresie można złożyć odpowiednie wnioski dowodowe i wówczas sąd zażąda od zobowiązanego wykazania jego dochodów. Najczęściej sąd zobowiążę taką osoba do przedłożenia zaświadczeń od pracodawcy, do przedłożenia deklaracji podatkowych oraz wyciągów ze wszystkich posiadach rachunków bankowych.

Czy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Sprawy o alimenty na dzieci wymagają szczególnej delikatności, ale również podejmowania stanowczych kroków prawnych, w tym celu skutecznym rozwiązaniem na przygotowanie się do rozprawy jest skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata lub radcy prawnego. Wykwalifikowany specjalista, nie tylko ma ogromną wiedzą dotyczącą szczegółów procedury sądowej, ale także potrafi odpowiednio przygotować swojego Klienta do przesłuchania. Pozwala to uniknąć zbędnego stresu co wpływa pozytywnie na przebieg całego procesu. 

Przed rozprawą należy wspólnie z adwokatem lub radcą prawnym omówić szczegóły sprawy, a ponadto ustalić odpowiednie dokumenty do przedstawienia sądowi oraz przygotować odpowiedzi na ewentualne pytania. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu zwiększy szanse na wygraną w sprawie. 

Każda sprawa alimentacyjna jest inna, dlatego też skorzystanie z pomocy prawnika zagwarantuje nam indywidualne podejście do sprawy i najlepsze rozwiązanie dopasowane do danej sytuacji i potrzeb Klienta. 

Po więcej informacji zapraszamy na bezpłatne konsultacje do Instytutu Praw Migrantów:

Instytut Praw Migrantów, ul.Ruska 46A/202 (3 na domofonie). 

A jeśli nie mieszkasz we Wrocławiu, ale potrzebujesz wsparcia, to zapraszamy na naszą infolinię. Z chęcią odpowiemy na Państwa pytania:

Telefon: +48 510 011 846; +48 571 330 203.


Artykuł powstał w ramach projektu “Refugee Children Support Ecosystem” finansowanym ze środków organizacji Save the Children International.

AutorInstytut Praw Migrantów

Naszym celem jest kształcenie społeczeństwa równych szans świadomego swoich praw, poprzez prowadzenie działalności konsultacyjnej i szkoleniowej.